Asset Publisher Asset Publisher

Jak mądrze dokarmiać ptaki?

 

    11 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej i chociaż tegoroczna zima sroga nie jest, dzieci z przedszkola
im. „Małych Odkrywców” w Sulęcinie przygotowały dla zwierząt specjalną paczkę - suchy chleb, kasza, jabłka. W trakcie spotkania z leśnikiem maluchy wykazały się bardzo dobrą znajomością zwierząt leśnych. Wspólnie zastanowiliśmy się jakie zwierzęta można spotkać przy paśniku i jakie ptaki przylecą do przedszkolnego karmnika.

 

      Każdy z nas może dołączyć się do akcji dokarmiania zwierzyny leśnej - czy wiesz w jaki sposób? 

 

Należy pamiętać, że dokarmianie zwierzyny powinno spełniać dwie zasadnicze funkcje:

- uzupełnienie ubogiej w okresie zimy bazy żerowej (zmniejsza zagrożenie zbytnim osłabieniem kondycji i ułatwia przetrwanie osobników),

- zmniejszenie rozmiaru szkód na drzewach i polach, powodowanych przez zwierzynę poszukującą w okresie zimowym bazy żerowej.

Aby dokarmianie spełniało swoją rolę leśnicy prowadzą szereg działań, w tym m.in. udostępnianie naturalnej bazy żerowej (ułatwianie dostępu do wodopojów, pozostawianie drzew do ogryzania z kory przez jelenie i daniele, odśnieżanie płatów wrzosu i borówki czernicy) oraz wprowadzanie dodatkowej bazy żerowej (m.in. siano, liściarka, buraki, marchew, ziemniaki, kukurydza, ziarna, żołędzie,  lizawki i inne).