Lista aktualności Lista aktualności

Trwa zbieranie nasion buka

Dla leśników to prawdziwe żniwa tym bardziej, że w tym roku drzewa wyjątkowo obrodziły. Takiego urodzaju nie było od lat. Zanim jednak z nasion wyrosną buki potrzeba dużo pracy i kilku lat oczekiwania.

          zbieranie nasion buka - wiadomości

Oprócz podgrzybków i prawdziwków w lubuskich lasach grzybiarzy witają specjalne siatki, dzięki którym leśnicy zbierają nasiona buka. W tym roku drzewa obrodziły wyjątkowo. Ostatnio tak dobrze było 10 lat temu. Na terenie Nadleśnictwa Sulęcin leśnicy wyłożyli ponad hektar takich siatek.

Leśnicy szacują, że w tym roku uda się zebrać co najmniej 2 tony nasion. Będzie można z nich przygotować ponad 2 mln sadzonek, które powinny wystarczyć na potrzeby sulęcińskiego nadleśnictwa na 6 lat.

Wraz z buczyną na siatkę spadają liście i gałęzie. Zanim więc wyrosną z niej drzewa trzeba się sporo napracować.

Po zebraniu nasiona muszą być oczyszczone i osuszone. Później trafiają do specjalnej przechowalni w Pniewie w woj. zachodniopomorskim. Stamtąd wrócą do szkółki leśnej.

Każdy kilogram jest na wagę złota. Zbiory buczyny potrwają do grudnia. To oczywiście nie pierwsza taka akcja w Nadleśnictwie Sulęcin. Od niedawna używa się do tego siatki.

Na wyhodowanie jednej sadzonki z nasiona buka leśnicy potrzebują około trzech lat. Na to, żeby buk obrodził buczyną trzeba poczekać 80 lat.